niedziela, 7 stycznia 2018

wycieczka do Łodzi 18 listopad 2017



Pojechaliśmy do Łodzi, aby obejrzeć wystawę na temat Debory Vogel (1900-1942) „Montaże. Debora Vogel i nowa legenda miasta” – dziś na nowo odkrywanej awangardowej pisarki, krytyczki i teoretyczki sztuki, związanej ze Lwowem i grupą artystyczną „artes”, Grupy Krakowskiej, oraz twórców indywidualnych, m.in. Leona Chwistka i Władysława Strzemińskiego.  Przyjaźniła się z Brunonem Schulzem i Witkacym. 
zrobił na nas wrażenie oszałamiający nowy dworzec
Wystawa (27.10.2017 - 04.02.2018) została zorganizowana w Muzeum Sztuki w ramach obchodów 100-lecia awangardy w Polsce oraz obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości. Wystawa jest bardzo ciekawą próbą pokazania wątków jej twórczości i myśli teoretycznej, której główną zasadą jest technika montażu – wizualnego i literackiego.  Wystawa ukazuje spektrum zjawisk artystycznych z drugiej połowy lat 20-ych i 30-ych, a więc przykłady sztuki abstrakcyjnej inspirowanych légerowską wersją konstruktywizmu, przez zakorzeniony w estetyce ulicy surrealizm, po eksperymenty malarskie wychodzące w stronę realizmu społecznego. Przedstawione prace zostały zestawione z fotografiami dokumentalnymi i artefaktami – reprezentacjami śladów świata lwowskiej komercji i rodzącego się konsumeryzmu. Warstwę wizualną dopełnia warstwa dźwiękowa, próba rekonstrukcji awangardowej fonosfery. Do ekspozycji włączone zostały nagrania wybitnego kompozytora lwowskiego Józefa Kofflera, wczesnego dodekafonisty z Akademii Muzycznej we Lwowie, muzykę atonalną wizualizuje „Kompozycja muzyczna” Leopolda Lewickiego jak również fragmenty ówczesnej muzyki popularnej, piosenki ulicznej i jazzu. Całość tworzy efekt zwielokrotnionego montażu – map, estetyk, miejsc, wizerunków i dźwięków. Wystawa robi duże wrażenie wprowadzając w klimat tego okresu.


 

Spacerując Piotrkowską odwiedziliśmy "Pasaż Róży" - podwórze dawnego Hotelu Polskiego pod nr 3, gdzie ściany oficyn są wyłożone milionami lusterek o nieregularnych kształtach. Instalację stworzyła Joanna Rajkowska z grupą studentów z Wydziału Grafik i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych. Pracę rozpoczęła w 2013 roku podczas Festiwalu Łódź Miasto Czterech Kultur. Realizacja ta dla twórczyni ma bardzo osobisty wymiar i nawiązuje do choroby jej córki - Róży, u której w 2012 r. lekarze zdiagnozowali raka oczu. Instalacja ukazuje historię Róży i jednocześnie jest wyrazem radości artystki, że jej córka będzie widzieć. "Pasaż Róży" został dofinansowany w ramach projektu "Mia100 Kamienic" i na chwilę obecną (2017r.) jest to największa szklana mozaika w Polsce.




 

Czasu było niestety nie za wiele, ale wstąpiliśmy jeszcze do Muzeum Miasta Łodzi mieszczącego się w jednym z najbardziej efektownych budynków Łodzi, dawnym Pałacu Poznańskich. Tu obejrzeliśmy pamiątki po sławnych łodzianach takich jak Karl Dedecius, Julian Tuwim, Jerzy Kosiński, Aleksander Tansman, Artur Rubinstein, Jan Karski i Władysław Stanisław Reymont. Bardzo ciekawa jest nowa wystawa stała o wielokulturowej Łodzi „Na wspólnym podwórku”.
Witek przywitał się z Julianem Tuwimem

 






miło było zobaczyć wycinankę Moniki Krajewskiej
Oscar Artura Rubinsteina

tyle tu do zobaczenia, wrócimy do miasta Łódź...
 
i znowu ten oszałamiający nowy dworzec














Brak komentarzy:

Prześlij komentarz