niedziela, 28 lutego 2016

Wystawa wycinanki żydowskiej w OEM w Chmielniku - Wiesława Rawska-Tejszerska



Chciałabym pochwalić się… 
w dniu 16 lutego 2016 uczestniczyłam wraz z dwiema koleżankami Basią Gajdą i Anką Orlgebrand w studyjnym spotkaniu z przedstawicielami świętokrzyskich biur podróży. Wydarzenie miało miejsce w Chmielniku w Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym „Świętokrzyski Sztetl” im. Majera Małego, zlokalizowanym w pięknie odrestaurowanej synagodze, pochodzącej z XVIII w. Muzeum szczyci się jedyną na świecie bimą, wykonaną całkowicie ze szkła, wzorowaną na XVIII-wiecznym oryginale. 
Obecne muzeum to połączenie nowoczesnych technik multimedialnych, zabytkowej architektury i judaików. Opiera się na zestawieniu dwóch brył: synagogi – „ Dom Światła”  czyli symbol życia, która obrazuje wspólnotę Polaków i Żydów przed wojną oraz  surowego kamiennego sześcianu – „ Dom Cienia” będącego symbolem zagłady, zlokalizowanego obok synagogi, na pierwszym cmentarzu żydowskim. Wygrawerowano tu nazwiska tysięcy chmielnickich Żydów, ofiar Holokaustu. 

W programie spotkania było zwiedzanie muzeum, prezentacja multimedialna „Atrakcje turystyczne gminy Chmielnik”, spacer po miasteczku z przewodnikiem: rynek z zabytkową strukturą architektoniczną dawnego sztetla, kościół Trójcy Świętej oraz parafialny Niepokalanego Poczęcia NMP. Dzięki panu Marianowi Zwolskiemu mogliśmy obejrzeć niedawno odsłoniętą mykwę. 

Ważną chwilą dla mnie był wernisaż wystawy moich wycinanek żydowskich, połączony z krótkim wprowadzeniem w krainę tej sztuki oraz warsztaty wycinanki dla uczniów dwóch chmielnickich szkół: Podstawowej im. Stefana Żeromskiego i Gimnazjum im. Generała Kazimierza Tańskiego. W warsztatach uczestniczyło 26-u uczniów. Młodzież stworzyła piękne prace. Mam nadzieję, że rozbudziłam w młodzieży chęć do zainteresowania się tą piękną sztuką, dającą ukojenie i kształtowanie cierpliwości. Wystawa potrwa do początku maja 2016.

Poniżej zamieszczam zdjęcia mojego autorstwa z warsztatów oraz z wycieczki do Chmielnika zorganizowanej przez CKJ w dniu 27 września 2015.  Zamieściłam również kilka zdjęć pana Waldemara Kwiatkowskiego ze strony www.swietokrzyskisztetl.pl, na którą zapraszam. 
Dziękuję za możliwość prezentacji moich prac w tak pięknej scenerii, za serdecznie przyjęcie i pomoc pani Agnieszce Dziarmaga i jej współpracownikom.
 





 














Mykwa (Mykłe) (hebr. מקווה) – w judaizmie zbiornik z bieżącą wodą (niekiedy basen) dla osób i naczyń, które zaciągnęły jakiegoś rodzaju nieczystość rytualną. Obmycie w mykwie dokonuje się przez całkowite zanurzenie. Obmywane są także naczynia nowo nabyte. Kąpiel w mykwie odbywali także neofici, jako element obrzędu przyjęcia do synagogi. Od średniowiecza łączona była z łaźnią – również określaną tą samą nazwą: mykwa.
W Misznie przepisy dotyczące mykwy znajdują się w szóstym porządku o tytule Tohorot (Czystości) w rozdziale Mikwaot (Zbiorniki wodne) i mówią o obmyciach mężczyzn. Właściwy zbiornik powinien zawierać przynajmniej 40 sea wody (ok. 270 litrów) tak, żeby możliwe było zanurzenie całego ciała. Woda nie może być "czerpana" tzn. być uzupełniana wiadrami, ma pochodzić bezpośrednio z rzeki lub źródła, lub wody deszczowej bezpośrednio doprowadzonej do zbiornika. Osoby przechodzące na judaizm odbywają w mykwie rytualną kąpiel (Twila) w obecności trzech świadków (Bejt din). W czasie takiej kąpieli woda powinna pochodzić z naturalnego źródła (np. deszczu), a odbywająca ją osoba powinna zanurzyć w wodzie całe ciało.
Chasydzi codziennie przed modłami odbywają podobną kąpiel, wszyscy mężczyźni są natomiast zobowiązani do tego przed świętem Jom Kippur.
We współczesnym judaizmie ortodoksyjnym żydówki powinny odbywać kąpiele po każdej menstruacji, a także przed swoim weselem i po porodzie (w oparciu o Wikipedię)






1 komentarz: